Jump to content

TV AWARDS SEASON 2023/2024 (Update: BAFTA TV Winners)


Mladen
 Share

Recommended Posts

16 hours ago, Mladen said:

The 2023 Directors Guild Of America (DGA) Nominations For
Television, Documentary & Commercials

 

  Hide contents

DRAMATIC SERIES

  • PETER HOAR – The Last Of Us, “Long, Long Time” (HBO | Max)
  • BECKY MARTIN – Succession, “Rehearsal” (HBO | Max)
  • MARK MYLOD – Succession, “Connor’s Wedding” (HBO | Max)
  • ANDRIJ PAREKH – Succession, “America Decides” (HBO | Max)
  • ROBERT PULCINI & SHARI SPRINGER BERMAN – Succession, “Tailgate Party” (HBO | Max)

COMEDY SERIES

  • ERICA DUNTON – Ted Lasso, “La Locker Room Aux Folles” (Apple TV+)
  • BILL HADER – Barry, “Wow” (HBO | Max)
  • DECLAN LOWNEY – Ted Lasso, “So Long, Farewell” (Apple TV+)
  • CHRISTOPHER STORER – The Bear, “Fishes” (FX)
  • RAMY YOUSSEF – The Bear, “Honeydew” (FX)

MOVIES FOR TELEVISION AND LIMITED SERIES

  • SHAWN LEVY – All The Light We Cannot See (Netflix)
  • TARA MIELE – Lessons In Chemistry, “Introduction To Chemistry” (Apple TV+)
  • MILLICENT SHELTON – Lessons In Chemistry, “Poirot” (Apple TV+)
  • SARAH ADINA SMITH – Lessons In Chemistry, “Her And Him” (Apple TV+)
  • NZINGHA STEWART – Daisy Jones & The Six, “Track 10: Rock ‘N’ Roll Suicide” (Amazon)

VARIETY/TALK/NEWS/SPORTS – REGULARLY SCHEDULED PROGRAMMING

 

  • PAUL G. CASEY – Real Time With Bill Maher, “Episode 2117” (HBO | Max)
  • JIM HOSKINSON – The Late Show With Stephen Colbert, “Jan. 19, 2023: Rep. Adam Kinzinger; Meet Me At The Altar; Special Appearance By Harvey Guillén” (CBS)
  • MICHAEL MANCINI & LIZ PATRICK – Saturday Night Live, “Pedro Pascal / Coldplay” (NBC)
  • DAVID PAUL MEYER – The Daily Show With Trevor Noah, “Singer Charley Crockett Performs “Name On A Billboard” And Discusses New Album With Jordan Klepper “ (Comedy Central)
  • PAUL PENNOLINO – Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 1018: Dollar Stores” (HBO | Max)

VARIETY/TALK/NEWS/SPORTS – SPECIALS

  • JOEL GALLEN – Chris Rock: Selective Outrage (Netflix)
  • STAN LATHAN – Dave Chappelle: The Dreamer (Netflix)
  • LINDA MENDOZA – Wanda Sykes: I’m An Entertainer (Netflix)
  • PAUL MILLER – Carol Burnett: 90 Years Of Laughter + Love (NBC)
  • GLENN WEISS – The 95th Annual Academy Awards (ABC)

REALITY PROGRAMS

  • NIHARIKA DESAI – Rainn Wilson And The Geography Of Bliss, “Happiness Is A Bottle Of Cod Liver Oil” (Peacock)
  • KEN FUCHS – The Golden Bachelor, “Premiere” (ABC)
  • JOSEPH GUIDRY & ALEXANDRA LIPSITZ – Project Greenlight: A New Generation, “PGL Vs. Gray Matter Problem” (HBO | Max)
  • RICH KIM – Lego Masters, “Is It Brick?” (Fox)
  • PATRICK McMANUS – American Ninja Warrior, “Season 15 Finale” (NBC)

CHILDREN’S PROGRAMS

  • JAMES BOBIN – Percy Jackson And The Olympians, “I Accidentally Vaporize My Pre-Algebra Teacher” (Disney+)
  • DESTIN DANIEL CRETTON – American Born Chinese, “What Guy Are You” (Disney+)
  • ROB LETTERMAN – Goosebumps, “Say Cheese And Die” (Disney+)
  • AMY SCHATZ – Stand Up & Shout: Songs From A Philly High School (HBO | Max)
  • DINH THAI – American Born Chinese, “A Monkey On A Quest” (Disney+)

COMMERCIALS

  • MARTIN De THURAH (Epoch Films) – Fair Exchange, Levi’s 501 Jeans – Droga5, Legends Never Die, Levi’s 501 Jeans, Droga5
  • SEB EDWARDS (Park Pictures) – Rumble, Battle Of The Baddest – Droga5
  • KIM GEHRIG (Somesuch) – Run This Town, Apple Music – Apple (Client Direct)
  • CRAIG GILLESPIE (MJZ) – Waiting Room, Apple Iphone – TBWA/Media Arts Lab
  • ANDREAS NILSSON (Biscuit Filmworks) – R.I.P. Leon, Apple Iphone – Apple (Client Direct), Action Mode, Apple Iphone14 – Apple (Client Direct), Choose Happy, Les Mills Fitness – Nice&Frank, San Francisco
  • Wait’ll You See This, Snapchat – Snapchat (Client Direct)

DOCUMENTARY

  • MOSES BWAYO & CHRISTOPHER SHARP – Bobi Wine: The People’s President (National Geographic)
  • MSTYSLAV CHERNOV – 20 Days In Mariupol (PBS Distribution)
  • MADELEINE GAVIN – Beyond Utopia (Roadside Attractions)
  • DAVIS GUGGENHEIM – Still: A Michael J. Fox Movie (Apple Original Films)
  • D. SMITH – Kokomo City (Magnolia Pictures)

Nothing for Beef?! 

Interesting that they nominated 4 out of 5 directors/directing duos from the final season of Succession, and left out Lorene Scafaria, while the Emmys nominated 3 out of possible 5, and one of them was Lorene Scafaria (for 4x06, Living+)

Link to comment
Share on other sites

The 2023 Art Directors Guild (ADG) Nominations

Spoiler

ONE-HOUR PERIOD SINGLE-CAMERA SERIES

  • The Crown: “Sleep Dearie Sleep” – Production Designer: Martin Childs
  • The Gilded Age: “His Grace the Duke,” “Close Enough to Touch,” “Warning Shots” – Production Designer: Bob Shaw
  • The Great: “You the People,” “Fun,” “Peter and the Wolf” – Production Designer: Francesca di Mottola
  • The Marvelous Mrs. Maisel: “Susan” – Production Designer: Bill Groom
  • Perry Mason: “Chapter Eleven” – Production Designer: Keith Cunningham

ONE-HOUR FANTASY SINGLE-CAMERA SERIES

  • For All Mankind: “The Bear Hug” – Production Designer: Seth Reed
  • The Last of Us: “Infected” – Production Designer: John Paino
  • Loki: “Ouroboros” – Production Designer: Kasra Farahani
  • The Mandalorian: “Chapter 23: The Spies” – Production Designers: Doug Chiang, Andrew L. Jones
  • Silo: “Machines” – Production Designer: Gavin Bocquet

ONE-HOUR CONTEMPORARY SINGLE-CAMERA SERIES

  • Fargo: “Trials and Tribulations” – Production Designer: Trevor Smith
  • The Morning Show: “The Kármán Line,” “Ghost in the Machine,” “Love Island” – Production Designer: Nelson Coates
  • Poker Face: “Escape From Shit Mountain” – Production Designer: Judy Rhee
  • Succession: “America Decides” – Production Designer: Stephen Carter
  • Yellowjackets: “Digestif” – Production Designer: Margot Ready

TELEVISION MOVIE OR LIMITED SERIES

  • All the Light We Cannot See – Production Designer: Simon Elliott
  • A Murder at the End of the World – Production Designer: Alex DiGerlando
  • Beef – Production Designer: Grace Yun
  • Daisy Jones & The Six – Production Designer: Jessica Kender
  • Lessons in Chemistry – Production Designer: Cat Smith

HALF HOUR SINGLE-CAMERA SERIES

  • The Bear: “Omelette” – Production Designer: Merje Veski
  • Only Murders in the Building: “Sitzprobe,” “Opening Night” – Production Designer: Patrick Howe
  • Our Flag Means Death: “Impossible Birds,” “Red Flags,” “Man on Fire” – Production Designer: Ra Vincent
  • Reservation Dogs: “Deer Lady” – Production Designer: Brandon Tonner-Connolly
  • What We Do in the Shadows: “A Weekend at Morrigan Manor” – Production Designer: Shayne Fox

MULTI-CAMERA SERIES

  • Bob ❤️ Abishola: “Twerk O’ Clock” – Production Designer: Francoise Cherry-Cohen
  • Bunk’d: “The Glitching Hour” – Production Designer: Kelly Hogan
  • The Conners: “Road Trip and Guilt Trip” – Production Designer: Jerry Dunn
  • Frasier: “Moving In” – Production Designer: Glenda Rovello
  • That 90’s Show: “Free Leia” – Production Designer: Greg J. Grande

VARIETY OR REALITY SERIES

  • A Black Lady Sketch Show: “I’m Clapping From My Puss,” “What Kind of Medicine Does Dr. King Practice?,” “Peek-A-Boob, Your Titty’s Out” – Production Designers: Cindy Chao, Michele Yu
  • History of the World, Part II: “VIII” – Production Designer: Monica Sotto
  • RuPaul’s Drag Race: “Blame it on the Edit” – Production Designer: Gianna Costa
  • Saturday Night Live: “Jenna Ortega/The 1975,” “Nate Bargatze/Foo Fighters” – Production Designers: Keith Ian Raywood, Akira Yoshimura, N. Joseph DeTullio
  • Squid Game: The Challenge: “War” – Production Designers: Mathieu Weekes, Benjamin Norman

VARIETY SPECIAL

  • 76th Annual Tony Awards – Production Designer: Steve Bass
  • 80th Golden Globe Awards – Production Designer: Brian Stonestreet
  • Dave Chappelle: The Dreamer – Production Designer: Bruce Ryan
  • Hannah Waddingham: Home for Christmas – Production Designer: Misty Buckley
  • The Weeknd: Live at Sofi Stadium – Production Designer: Es Devlin

COMMERCIALS

  • Apple: The New Macbook Pro: “Scary Fast” – Production Designer: François Audouy
  • Booking.com: “Somewhere, Anywhere,” The Musical – Production Designer: Florencia Martin
  • Dom Perignon: “Lady Gaga – The Labor of Creation” – Production Designer: Dylan Kahn
  • Giorgio Armani: “Armani Si” – Production Designer: Annie Beauchamp
  • M&M’s: “Ma&Ya’s” – Production Designer: Natalie Groce

SHORT FORMAT & MUSIC VIDEOS

  • Apple: “The Underdogs: Swiped Mac” – Production Designer: Jason Hougaard
  • boygenius: “the film” – Production Designer: Jen Dunlap
  • Lana Del Rey featuring Jon Batiste: “Candy Necklace” – Production Designer: Brandon Mendez
  • Miley Cyrus: “River” – Production Designer: Kurt Gefke
  • Taylor Swift: “I Can See You” – Production Designer: Ethan Tobman

 

The 2023 Cinema Audio Society (CAS) Nominations

Spoiler

Non-Theatrical Motion Pictures or Limited Series

  • “All the Light We Cannot See”: Ep.4 – Production Mixer – Balazs Varga Re-Recording Mixer – Mark Paterson Re-Recording Mixer – Craig Henighan CAS Scoring Mixer – Nick Wollage ADR Mixer – Bobby Johanson CAS Foley Mixer – Peter Persaud CAS
  • “Beef”: Ep.9 The Great Fabricator – Production Mixer – Sean O’Malley CAS Re-Recording Mixer – Penny Harold CAS Re-Recording Mixer – Andrew Garrett Lange CAS Foley Mixer – Andrey Starikovskiy
  • “Black Mirror”: S6, Ep3. Beyond The Sea – Production Mixer – Richard Miller Re-Recording Mixer – James Ridgway Scoring Mixer – Daniel Kresco ADR Mixer – James Hyde Foley Mixer – Adam Mendez CAS
  • “Daisy Jones & The Six”: Ep. 10 Track 10: Rock n’ Roll Suicide – Production Mixer – Chris Welcker, Re-Recording Mixer – Lindsey Alvarez CAS Re-Recording Mixer – Mathew Waters CAS Scoring Mixer – Mike Poole ADR Mixer – Chris Navarro CAS Foley Mixer – James B. Howe
  • “Weird: The Al Yankovic Story” – Production Mixer – Richard Bullock CAS Re-Recording Mixer – Tony Solis Scoring Mixer – Phil McGowan CAS ADR Mixer – Brian Magrum CAS Foley Mixer – Erika Koski CAS

Television Series – One Hour

  • “Succession”: S04 E03 Connor’s Wedding – Production Mixer – Ken Ishii CAS Re-Recording Mixer – Andy Kris Re-Recording Mixer – Nicholas Renbeck, Scoring Mixer – Thomas Vicari CAS ADR Mixer – Mark DeSimone CAS Foley Mixer – Micah Blaichman
  • “Ted Lasso”: S03 E12 So Long, Farewell – Production Mixer – David Lascelles CAS Re-Recording Mixer – Ryan Kennedy Re-Recording Mixer – Sean Byrne CAS Foley Mixer – Jordan McClain
  • “The Crown”: S05 E08 Gunpowder – Production Mixer – Chris Ashworth Re-Recording Mixer – Stuart Hilliker CAS Re-Recording Mixer – Lee Walpole Re-Recording Mixer – Martin Jensen ADR Mixer – Ben Tisdall Foley Mixer – Anna Wright
  • “The Last Of Us”: S01 E01 When You’re Lost In The Darkness – Production Mixer – Michael Playfair CAS Re-Recording Mixer – Marc Fishman CAS Re-Recording Mixer – Kevin Roache CAS Foley Mixer – Randy Wilson

 

The 2023 American Society Of Cinematographers (ASC) Nominations

Spoiler

Documentary

  • Jeff Hutchens for “Murder in Big Horn”, Episode 1
  • Curren Sheldon for “King Coal”
  • D. Smith for “Kokomo City”

Limited or Anthology Series or Motion Picture Made for Television

  • Dan Atherton for “Great Expectations” – “The Three Keys” (FX)
  • Sam Chiplin for “The Lost Flowers of Alice Hart” – “Part One: BLack Fire Orchid” (Prime Video)
  • Ben Kutchins, ASC for “Boston Strangler” (Hulu)
  • Igot Martinovic for “George & Tammy” – “Stand by Your Man” (Showtime)
  • Jason Oldak for “Lessons in Chemistry” – “Book of Calvin” (Apple TV+)
  • Tobias Schliessler, ASC for “All The Light We Cannot See” – “Episode 2” (Netflix)

Episode of a One-Hour Regular Series

  • Ricardo Diaz for “Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty” – “The Second Coming” (Max)
  • Rob C. Givens for “Gotham Knights” – “Daddy Issues” (CW)
  • M. David Mullen, ASC for “The Marvelous Mrs. Maisel” – “Four Minutes” (Prime Video)
  • Cathal Watters, ASC, ISC for “Foundation” – “In Seldon’s Shadow” (Apple TV+)
  • Glen Keenan for “Star Trek: Strange New Worlds” – “Hegemony” (Paramount+)

Episode of a Half-Hour Television Series

  • Julian Court, BSC for “The Diplomat” – “The James Bond Clause” (Netflix)
  • Carl Herse for “Barry” – “Tricky Legacies” (Max)
  • Jon Joffin, ASC for “Schmigadoon!” – “Something Real” (Apple TV+)
  • Blake McClure, ASC for “Minx” – “I Thought the Bed was Gonna Fly” (Starz)
  • Andrew Wehde for “The Bear” – “The Bear” (Hulu)

Music Video

  • Scott Cunningham, ASC for “Gorilla” (performed by Little Simz)
  • Jon Joffin, ASC for “At Home” (performed by Jon Bryant)
  • Andrey Nikolaev for “Tanto” (performed by Cassie Marin)
Edited by Mladen
Link to comment
Share on other sites

People on the Gold Derby forums have a theory that many voters check the boxes alphabetically, since so many snubs are people with last names from the back part of the alphabet.

This sounds absurd, but I can really see it happening, since so many award voters vote on shows and movies they haven't seen - and it might be the most rational explanation for some of their choices. Say, studio/HBO people campaigning: "vote for Succession actors!" to a bunch of people who didn't watch it, and go "ok, let's check their names...there's so many of them! I'll stop at three!"

Link to comment
Share on other sites

The 2023 Producers Guild Of America (PGA) Nominations

 

Spoiler

Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama

  • The Crown
  • The Diplomat
  • The Last Of Us
  • The Morning Show
  • Succession

Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy

  • Barry
  • The Bear
  • Jury Duty
  • Only Murders In The Building
  • Ted Lasso

David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited or Anthology Series Television

  • All The Light We Cannot See
  • BEEF
  • Daisy Jones And The Six
  • Fargo
  • Lessons In Chemistry

Award for Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures

  • Black Mirror: Beyond The Sea
  • Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie
  • Quiz Lady
  • Reality
  • Red, White & Royal Blue

Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

  • 60 Minutes
  • The 1619 Project
  • Albert Brooks: Defending My Life
  • Being Mary Tyler Moore
  • Welcome to Wrexham

Award for Outstanding Producer of Live Entertainment, Variety, Sketch, Standup & Talk Television

  • Carol Burnett: 90 Years Of Laughter + Love
  • Chris Rock: Selective Outrage
  • Dave Chappelle: The Dreamer
  • Last Week Tonight With John Oliver
  • Saturday Night Live

Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television

  • The Amazing Race
  • RuPaul’s Drag Race
  • Squid Game: The Challenge
  • Top Chef
  • The Voice
Link to comment
Share on other sites

Critics Choice Award (CCA) Winners

Spoiler

BEST DRAMA SERIES

  • The Crown (Netflix)
  • The Diplomat (Netflix)
  • The Last of Us (HBO | Max)
  • Loki (Disney+)
  • The Morning Show (Apple TV+)
  • Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
  • Succession (HBO | Max)
  • Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)
  • Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
  • Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
  • Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
  • Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
  • Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
  • Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
  • Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
  • Sarah Snook – Succession (HBO | Max)
  • Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
  • Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
  • Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
  • Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
  • Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)
  • Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
  • Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
  • Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
  • Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

  • Abbott Elementary (ABC)
  • Barry (HBO | Max)
  • The Bear (FX)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Poker Face (Peacock)
  • Reservation Dogs (FX)
  • Shrinking (Apple TV+)
  • What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Bill Hader – Barry (HBO | Max)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
  • Jeremy Allen White – The Bear (FX)
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
  • Ayo Edebiri – The Bear (FX)
  • Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
  • Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
  • Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
  • Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)
  • Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
  • Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
  • Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
  • Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

  • Beef (Netflix)
  • Daisy Jones & the Six (Prime Video)
  • Fargo (FX)
  • Fellow Travelers (Showtime)
  • Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Love & Death (HBO | Max)
  • A Murder at the End of the World (FX)
  • A Small Light (National Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
  • Finestkind (Paramount+)
  • Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
  • No One Will Save You (Hulu)
  • Quiz Lady (Hulu)
  • Reality (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
  • Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
  • David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
  • Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
  • Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
  • Steven Yeun – Beef (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
  • Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
  • Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
  • Juno Temple – Fargo (FX)
  • Ali Wong – Beef (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime)
  • Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
  • Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
  • Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
  • Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Maria Bello – Beef (Netflix)
  • Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
  • Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
  • Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
  • Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

  • Bargain (Paramount+)
  • The Glory (Netflix)
  • The Good Mothers (Hulu)
  • The Interpreter of Silence (Hulu)
  • Lupin (Netflix)
  • Mask Girl (Netflix)
  • Moving (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES

  • Bluey (Disney+)
  • Bob’s Burgers (Fox)
  • Harley Quinn (HBO | Max)
  • Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)
  • Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
  • Young Love (HBO | Max)

BEST TALK SHOW

  • The Graham Norton Show (BBC America)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

BEST COMEDY SPECIAL

  • Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
  • Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
  • John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)
  • John Mulaney: Baby J (Netflix)
  • Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
  • Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)
Edited by Mladen
Link to comment
Share on other sites

The Primetime EMMY Awards - Winners

Spoiler

Best Drama Series

  • Andor (Disney+)
  • Better Call Saul (AMC)
  • The Crown (Netflix)
  • House of the Dragon (HBO/Max)
  • The Last of Us (HBO/Max)
  • Succession (HBO/Max)
  • The White Lotus (HBO/Max)
  • Yellowjackets (Showtime)

Best Actor in a Drama Series

  • Jeff Bridges (The Old Man)
  • Brian Cox (Succession) 
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Pedro Pascal (The Last of Us)
  • Jeremy Strong (Succession)

Best Actress in a Drama Series

  • Sharon Horgan (Bad Sisters)
  • Melanie Lynskey (Yellowjackets)
  • Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
  • Bella Ramsey (The Last of Us)
  • Keri Russell (The Diplomat)
  • Sarah Snook (Succession)

Best Supporting Actor in a Drama Series

  • F. Murray Abraham (The White Lotus)
  • Nicholas Braun (Succession)
  • Michael Imperioli (The White Lotus)
  • Theo James (The White Lotus)
  • Matthew Macfadyen (Succession)
  • Alan Ruck (Succession)
  • Will Sharpe (The White Lotus)
  • Alexander Skarsgard (Succession)

Best Supporting Actress in a Drama Series

  • Jennifer Coolidge (The White Lotus)
  • Elizabeth Debicki (The Crown)
  • Meghann Fahy (The White Lotus)
  • Sabrina Impacciatore (The White Lotus)
  • Aubrey Plaza (The White Lotus)
  • Rhea Seehorn (Better Call Saul)
  • J. Smith-Cameron (Succession)
  • Simona Tabasco (The White Lotus)

Best Comedy Series

  • Abbott Elementary (ABC)
  • Barry (HBO/Max)
  • The Bear (FX)
  • Jury Duty (Amazon Freevee)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • Ted Lasso (Apple TV+)
  • Wednesday (Netflix)

Best Actress in a Comedy Series

  • Christina Applegate (Dead to Me)
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Quinta Brunson (Abbott Elementary)
  • Natasha Lyonne (Poker Face)
  • Jenna Ortega (Wednesday)

Best Actor in a Comedy Series

  • Bill Hader (Barry)
  • Martin Short (Only Murders in the Building)
  • Jason Segel (Shrinking)
  • Jason Sudeikis (Ted Lasso)
  • Jeremy Allen White (The Bear)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

  • Anthony Carrigan (Barry)
  • Phil Dunster (Ted Lasso)
  • Brett Goldstein (Ted Lasso)
  • James Marsden (Jury Duty)
  • Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
  • Tyler James Williams (Abbott Elementary)
  • Henry Winkler (Barry)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Ayo Edebiri (The Bear)
  • Janelle James (Abbott Elementary)
  • Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
  • Juno Temple (Ted Lasso)
  • Hannah Waddingham (Ted Lasso)
  • Jessica Williams (Shrinking)

Best Limited or Anthology Series

  • Beef (Netflix)
  • Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
  • Daisy Jones & the Six (Prime Video)
  • Fleishman Is in Trouble (FX)
  • Obi-Wan Kenobi (Disney+)

Best Actress in a Limited or Anthology Series or TV Movie

  • Lizzy Caplan (Fleishman Is in Trouble)
  • Jessica Chastain (George & Tammy)
  • Dominique Fishback (Swarm)
  • Kathryn Hahn (Tiny Beautiful Things)
  • Riley Keough (Daisy Jones & the Six)
  • Ali Wong (Beef)

Best Actor in a Limited or Anthology Series or TV Movie

  • Taron Egerton (Black Bird)
  • Kumail Nanjiani (Welcome to Chippendales)
  • Evan Peters (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
  • Daniel Radcliffe (Weird: The Al Yankovic Story)
  • Michael Shannon (George & Tammy)
  • Steven Yeun (Beef)

Best Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or TV Movie

  • Murray Bartlett (Welcome to Chippendales)
  • Paul Walter Hauser (Black Bird)
  • Richard Jenkins (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
  • Joseph Lee (Beef)
  • Ray Liotta (Black Bird)
  • Young Mazino (Beef)
  • Jesse Plemons (Love & Death)

Best Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or TV Movie

  • Annaleigh Ashford (Welcome to Chippendales)
  • Maria Bello (Beef)
  • Claire Danes (Fleishman Is In Trouble)
  • Juliette Lewis (Welcome to Chippendales)
  • Camila Morrone (Daisy Jones & the Six)
  • Niecy Nash-Betts (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
  • Merritt Wever (Tiny Beautiful Things)

Best Writing for a Comedy Series

  • Barry (HBO/Max) Bill Hader
  • The Bear (FX) Christopher Storer
  • Jury Duty (Amazon Freevee) Mekki Leeper
  • Only Murders in the Building (Hulu) John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky
  • The Other Two (HBO/Max), Chris Kelly and Sarah Schneider
  • Ted Lasso (Apple TV+) Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis

Best Writing for a Drama Series

  • Andor (Disney+). Beau Willimon,
  • Bad Sisters (Apple TV+) Teleplay bySharon Horgan, Dave Finkel, and Brett Baer
  • Better Call Saul (AMC) Gordon Smith
  • Better Call Saul (AMC) Peter Gould,
  • The Last of Us (HBO/Max) Written for Television by Craig Mazin
  • Succession (HBO/Max) Jesse Armstrong
  • The White Lotus (HBO/Max) Mike White

Best Writing for a Limited or Anthology Series or TV Movie

  • Beef (Netflix) Lee Sung Jin
  • Fire Island (Hulu) Joel Kim Booster
  • Fleishman Is In Trouble (FX) Written for Television by Taffy Brodesser-Akner
  • Prey (Hulu) Written by & Story by Patrick Aison, Dan Trachtenberg
  • Swarm (Prime Video) Teleplay by & Story by Janine Nabers, Donald Glover
  • Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel), Al Yankovic, Eric Appel

Best Directing for a Drama Series

  • Andor (Disney+) Benjamin Caron
  • Bad Sisters (Apple TV+) Dearbhla Walsh
  • The Last of Us (HBO/Max) Peter Hoar
  • Succession (HBO/Max) Andrij Parekh
  • Succession (HBO/Max) Mark Mylod
  • Succession (HBO/Max) Lorene Scafaria
  • The White Lotus (HBO/Max) Mike White

Best Directing for a Comedy Series

  • Barry (HBO/Max) Bill Hader
  • The Bear (FX) Christopher Storer
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video) Amy Sherman-Palladino
  • The Ms. Pat Show (BET+) Mary Lou Belli
  • Ted Lasso (Apple TV+) Declan Lowney
  • Wednesday (Netflix) Tim Burton

Best Directing for a Limited or Anthology Series or TV Movie

  • BEEF • Figures Of Light • Netflix • A Netflix Series / An A24 Production, Directed by Lee Sung Jin
  • BEEF • The Great Fabricator • Netflix • A Netflix Series / An A24 Production, Directed by Jake Schreier
  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story • Bad Meat • Netflix • Ryan Murphy Productions for Netflix, Directed by Carl Franklin
  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story • Silenced • Netflix • Ryan Murphy Productions for Netflix, Directed by Paris Barclay
  • Fleishman Is In Trouble • Me-Time • FX • ABC Signature, Directed by Valerie Faris, Jonathan Dayton
  • Prey • Hulu • 20th Century Studios, Directed by Dan Trachtenberg

Best Talk Series

  • The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Late Night With Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show With Stephen Colbert (CBS)
  • The Problem With Jon Stewart (Apple TV+)

Best Reality Competition

  • The Amazing Race (CBS)
  • RuPaul’s Drag Race (MTV)
  • Survivor (CBS)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC)

Best Animated Program

  • Bob’s Burgers (Fox)
  • Entergalactic (Netflix)
  • Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
  • Rick and Morty (Adult Swim)
  • The Simpsons (Fox)

Best Structured Reality Program

  • Antiques Roadshow (PBS)
  • Diners, Drive-Ins and Dives (Food Network)
  • Love Is Blind (Netflix)
  • Queer Eye (Netflix)
  • Shark Tank (ABC)

Best Unstructured Reality Program

  • Indian Matchmaking (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race: Untucked (MTV)
  • Selling Sunset (Netflix)
  • Vanderpump Rules (Bravo)
  • Welcome to Wrexham (FX)

Best Television Movie

  • Dolly Parton’s Mountain Magic Christmas (NBC)
  • Fire Island (Hulu)
  • Hocus Pocus 2 (Disney+)
  • Prey (Hulu)
  • Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Best Game Show

  • Family Feud (ABC)
  • Jeopardy! (ABC)
  • The Price Is Right (CBS)
  • That’s My Jam (NBC)
  • Wheel of Fortune (ABC)

Best Scripted Variety Series

  • A Black Lady Sketch Show (HBO/Max)
  • Last Week Tonight With John Oliver (HBO/Max)
  • Saturday Night Live (NBC)

Best Variety Special (Live)

  • The Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show Starring Rihanna (Fox)
  • Chris Rock: Selective Outrage (Netflix)
  • Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium (Disney+)
  • The Oscars (ABC)
  • 75th annual Tony Awards (CBS)

Best Variety Special (Prerecorded)

  • Carol Burnett: 90 Years of Laughter + Love (NBC)
  • John Mulaney: Baby J (Netflix)
  • Lizzo: Live in Concert (HBO/Max)
  • Norman Lear: 100 Years of Music & Laughter (ABC)
  • Trevor Noah: I Wish You Would (Netflix)
  • Wanda Sykes: I’m an Entertainer (Netflix)

Best Host for a Reality or Competition Program

  • Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness (Queer Eye)
  • Nicole Byer (Nailed It!)
  • Padma Lakshmi (Top Chef)
  • Amy Poehler and Maya Rudolph (Baking It)
  • RuPaul (RuPaul’s Drag Race)

Best Host for a Game Show

  • Mayim Bialik (Jeopardy!)
  • Steve Harvey (Family Feud)
  • Ken Jennings (Jeopardy!)
  • Keke Palmer (Password)
  • Pat Sajak (Wheel of Fortune)

Best Guest Actor in a Comedy Series

  • Jon Bernthal (The Bear)
  • Luke Kirby (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Nathan Lane (Only Murders in the Building)
  • Pedro Pascal (Saturday Night Live)
  • Oliver Platt (The Bear)
  • Sam Richardson (Ted Lasso)

Best Guest Actor in a Drama Series

  • Murray Bartlett (The Last of Us)
  • James Cromwell (Succession)
  • Lamar Johnson (The Last of Us)
  • Arian Moayed (Succession)
  • Nick Offerman (The Last of Us)
  • Keivonn Montreal Woodard (The Last of Us)

Best Guest Actress in a Comedy Series

  • Becky Ann Baker (Ted Lasso)
  • Quinta Brunson (Saturday Night Live)
  • Taraji P. Henson (Abbott Elementary)
  • Judith Light (Poker Face)
  • Sarah Niles (Ted Lasso)
  • Harriet Walter (Ted Lasso)

Best Guest Actress in a Drama Series

  • Hiam Abbass (Succession)
  • Cherry Jones (Succession)
  • Melanie Lynskey (The Last of Us)
  • Storm Reid (The Last of Us)
  • Anna Torv (The Last of Us)
  • Harriet Walter (Succession)

Best Documentary or Nonfiction Special

  • Being Mary Tyler Moore (HBO/Max)
  • Judy Blume Forever (Prime Video)
  • My Transparent Life (Prime Video)
  • Pamela, A Love Story (Netflix)
  • Still: A Michael J. Fox Movie (Apple TV+)

Best Documentary or Nonfiction Series

  • Dear Mama (FX)
  • 100 Foot Wave (HBO/Max)
  • Secrets of the Elephants (National Geographic)
  • The 1619 Project (Hulu)
  • The U.S. and the Holocaust (PBS)

Best Hosted Nonfiction Series or Special

  • The Light We Carry: Michelle Obama & Oprah Winfrey (Netflix)
  • My Next Guest Needs No Introduction With David Letterman (Netflix)
  • Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)
  • Taste the Nation With Padma Lakshmi (Hulu)
  • United Shades of America With W. Kamau Bell (CNN)

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking

  • The Accused: Damned or Devoted? (PBS)
  • Aftershock (Hulu)
  • Last Flight Home (Paramount+)
  • The Territory (National Geographic)

 

Edited by Mladen
Link to comment
Share on other sites

Yeah, it was a touching moment. For me she'll always be the woman that told Ron Burgundy that no, San Diego is not German for a whale's vagina and then later kicks his ass.  

Edited by Mr. Chatywin et al.
Link to comment
Share on other sites

Yikes on that BCS stat, @Mladen.  Did not know that, thanks.  The fact Rhea Seehorn never won anything is criminal.  

I am very glad Christina Applegate apparently gained recognition.  She is one of the greatest comedic actors of the Gen X generation, and deserves so much better.

Edited by DMC
won not one...dumbass me
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, DMC said:

Yikes on that BCS stat, @Mladen.  Did not know that, thanks.  The fact Rhea Seehorn never won anything is criminal.  

It is unbelievable. And it is even more amazing when you think that the second place on that list (most nominated TV series without a single win) is Newhart with 25 nominations. But there is a long list of great TV series that Television Academy has not recognized.

The last couple of years, there is a trend of award-winning bodies giving more and more awards to fewer and fewer series. Spreading the wealth is not a thing anymore and in the past 5-10 years, we have expansion of content, both cinematic and on TV, and somehow fewer shows are being awarded. Last night, BEEF, THE BEAR and SUCCESSION all took three acting prizes, directing and writing plus the top prize in their respective categories. That was very rare 10-20 years ago. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mladen said:

It is unbelievable. And it is even more amazing when you think that the second place on that list (most nominated TV series without a single win) is Newhart with 25 nominations. But there is a long list of great TV series that Television Academy has not recognized.

The last couple of years, there is a trend of award-winning bodies giving more and more awards to fewer and fewer series. Spreading the wealth is not a thing anymore and in the past 5-10 years, we have expansion of content, both cinematic and on TV, and somehow fewer shows are being awarded. Last night, BEEF, THE BEAR and SUCCESSION all took three acting prizes, directing and writing plus the top prize in their respective categories. That was very rare 10-20 years ago. 

Even listening to some of the acting category nominations get read out last night was kind of funny, in that regard. Some of them were basically the male/female cast of one show up against the male/female cast of another.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HexMachina said:

Even listening to some of the acting category nominations get read out last night was kind of funny, in that regard. Some of them were basically the male/female cast of one show up against the male/female cast of another.

My biggest problem is with the cast of THE BEAR. I love them, I adore the series. But it is not comedy. They can't be in the same category as comedic performances as their performances are extremely dramatic. 

ORANGE IS THE NEW BLACK already moved from Comedy to Drama so we have a precedent for THE BEAR to do so with Season 3. In the next cycle - Emmys 2024, they will be even stronger, because their two best episodes - "Fishes" and "Forks" are eligible for Emmys 2024. so in September, they will sweep once again. But I do hope they move to Drama with Season 3.

Edited by Mladen
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HexMachina said:

This is a bad time to confess

  Reveal hidden contents

I couldn't get into the Bear :leaving:

 

Nothing wrong with that. I thought it was interesting, but only watched a few episodes. For me I think it would have been better as a movie. It's clearly well made, but I don't need that much stress. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2024 at 4:32 PM, Mladen said:

It is unbelievable. And it is even more amazing when you think that the second place on that list (most nominated TV series without a single win) is Newhart with 25 nominations. But there is a long list of great TV series that Television Academy has not recognized.

The last couple of years, there is a trend of award-winning bodies giving more and more awards to fewer and fewer series. Spreading the wealth is not a thing anymore and in the past 5-10 years, we have expansion of content, both cinematic and on TV, and somehow fewer shows are being awarded. Last night, BEEF, THE BEAR and SUCCESSION all took three acting prizes, directing and writing plus the top prize in their respective categories. That was very rare 10-20 years ago. 

Beef got two acting awards (for the two leads). Otherwise correct.

This has been clear for a while, but the worst example is, well, the bad seasons of GoT sweeping the drama categories, while much better shows like The Americans, The Leftovers, Halt and Catch Fire, Better Call Saul, Black Sails were on air and getting ignored.

At least these are great shows or at least really good ones - I like The Bear but I'm not super into it and would have preferred Barry to win, but I knew that was not gonna happen because, for whatever reason, Barry is not a favorite with the awards and The Bear is. The awards tend to be so predictable, you just know that certain shows will win and others will not.

Edited by Annara Snow
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...